Kilka słów o naszym Żywcu

Żywiec Stary Zamek

„Oświęcim grodem sławny, Zator sejmikami, a Kęty świętym Kantym, także i targami, Wadowice szczycą się mądrym Wadowitą, Żywiec Państwem szerokim, wieżą znamienitą”. – Andrzej Komoniecki „Dziejopis Żywiecki”

Żywiec to miasto leżące w południowej Polsce, umiejscowione w Kotlinie Żywieckiej nad łączącymi się w centrum miasta rzekami Sołą i Koszarawą. Ze względu na swe niezwykłe położenie u podnóża górskich szczytów, a zarazem nad brzegiem rozległego jeziora, okolice Żywca stanowią wymarzone miejsce do uprawiania turystyki i zażywania wypoczynku.

Założenie miasta, pochodzenie nazwy jak i okoliczności nadania herbu dla Żywca przemieszane są z legendą i tradycją.

Najbardziej rozpowszechniona legenda przekazana przez kronikarza Andrzeja Komonieckiego mówi, że został on ofiarowany miastu z wdzięczności za niezwykły podarek, jakim był żywy żubr złowiony przez mieszczan w Międzybrodziu koło Żywca. Głowa żubra z przewleczonym przez nozdrza kolcem, do której Książe dodał swoje godło piastowskie orła, stały się odtąd herbem Miasta Żywca.

Herb Żywca

Centrum miasta obfituje w ciekawe zabytki: Stary Zamek – pochodzący z XV wieku zabytek jest gruntownie odnowiony, zachwyca wewnętrznymi krużgankami wzorowanymi na tych z Zamku na Wawelu. Nowy Zamek z przyległym Parkiem Miniatur – czyli klasycystyczny w stylu pałac wybudowany przez Habsburgów na miejscu dawnych oficyn zamku Wielopolskich. Park Habsburgów z Domkiem Chińskim – 26 hektarowym park, którego początki sięgają XVII wieku. Pierwotnie założony w stylu włoskim. W pierwszej połowie XIX w. park o układzie geometrycznym przekomponowany został na angielski park krajobrazowy.

Pałac Habsburgów


Kościół Katedralny Narodzenia NMP – Wybudowany w XV wieku. Po poważnym zniszczeniu przez pożar w 1711 roku został odnowiony w stylu barokowym przez ówczesnych właścicieli Żywiecczyzny, Wielopolskich. Kościół Trzech Krzyży położony w najstarszej dzielnicy Żywca Rudzy – Wzniesiony został w końcu XIV wieku w stylu gotyckim. Przebudowany na styl barokowy w wieku XVIII.

Żywiec jest ośrodkiem kulturalnym więc czy w zimie czy w lecie nie łatwo się tutaj nudzić.